07.09.24: Emocje w Gminnych Zawodach Sportowo- Pożarniczych. Wygrali Panie i Panowie z OSP Łebień

Atmosfera podczas Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Łebieniu (gmina Nowa Wieś Lęborska) była doskonała. Nie brakowało muzyki, pyszności przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, niezrównanej grochówki od strażaków z Pogorszewa, gorącego dopingu i dobrej zabawy. Jednak w sportowej rywalizacji gospodarze nie byli już tak gościnni.

21.08.2024
Promujemy twórczość lokalnych artystów. Młodzieży w sposób szczególny. Gratulujemy talentu i pasji. Wystawa do obejrzenia w Galerii Jantar w Słupsku.

19-21.07.2024

Jarmark św. Jakuba, odbywał się w Lęborku od piątku do niedzieli (19 – 21.07). Poza samym Jarmarkiem miejsce miało wiele lokalnych imprez oraz bieg ulicami Lęborka na trasie 10 kilometrów pod nazwą Bieg św. Jakuba. Dodatkową atrakcją był Międzynarodowy Zlot Jakubów, podczas którego posiadacze tego imienia biorą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Na scenie można było zobaczyć liczne występy artystyczne międzynarodowych zespołów folklorystycznych. Sobotni wieczór zakończył się koncertem wokalistki Lanberry.

08.08.2024

Mieszkańcy powiatu słupskiego odwiedzili ogród dendrologiczny w Wirtach (Nadleśnictwo Kaliska). Pod kierunkiem ekspertów z Uniwersytetu Pomorskiego i ogrodu dendrologicznego zapoznali się z pięknymi okazami, które dumnie wznoszą się w niebo od 100 a nawet 150 lat.

22.06.2024

W Łebieniu w gminie Nowa Wieś Lęborska odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zgodnie z zasadami wszystkie drużyny wystartowały w trzech konkurencjach: musztra, bieg sztafetowy oraz w ćwiczeniu rozwinięcia bojowego.

Klasyfikacja generalna MDP – drużyny dziewczęce:

  1. OSP Wicko – 1019,00 pkt.
  2. OSP Pogorszewo – 994,00 pkt.
  3. OSP Łebieniec – 983,00 pkt.
  4. OSP Łebunia 1 – 980,00 pkt.
  5. OSP Cewice – 951,00 pkt.
  6. OSP Łebunia 2 – 892,00 pkt.

 

Klasyfikacja generalna MDP – drużyny chłopięce:

  1. OSP Strzeszewo 1 – 1034,00 pkt.
  2. OSP Strzeszewo 2 – 1012,00 pkt.
  3. OSP Pogorszewo – 1006,00 pkt.
  4. OSP Wicko 1 – 1001,00 pkt.

19.06.2024

Gmina Kępice kolejny raz pokazała, że ma bardzo sprawnych i pomysłowych animatorów życia kultury. Wzorowo przygotowany piknik integracyjny pokazał duże zaangażowanie organizatorów, a tak liczny udział seniorów jest dowodem dobrej atmosfery i chęci do wspólnego spędzania czasu. Gratulujemy! Miło nam było dołożyć małą cegiełkę do tak pięknej imprezy.

13.06.2024

W Wieży Ciśnień w Lęborku odbył się wernisaż wystawy „Proszę czekać, będzie rozmowa. Historia pewnej pasji.” Ekspozycja powstała ze zbiorów Pana Bogdana Godzisza. Przybyłych gości na wystawę otwierającą przywitała dyrektor muzeum Pani Mariola Pruska. O pasji Pana Bogdana opowiadała pani Martyna Kostuch, zaś o zabytkach sam właściciel kolekcji.

23.05.2024

Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wicku wystąpił Teatr Trzeci dzwonek, prezentując spektakl „Przymiarka”. Bohaterkami sztuki są kobiety – mieszkanki małej miejscowości, które spotykają się w pracowni krawieckiej „Przymiarka”. Autorką scenariusza oraz reżyserką jest Pani Dorota Reszke.

18.05.2024

Izba Historii Kolei w Słupsku przygotowała moc atrakcji z okazji Europejskiej Nocy Muzeów. Kierowanie lokomotywą z fotela maszynisty, rola dyżurnego ruchu, zdjęcia i okolicznościowe pieczątki – to tylko niektóre z nich.

18.05.2024

Rodzinny Bieg Leśnika zorganizowany z okazji obchodów 100-lecia Lasów Państwowych. W biegu wzięło udział ok. 70 zawodników rywalizując na dystansie 8 km. Bieg odbył się w Leśnicach (gmina Nowa Wieś Lęborska.

10.05.2024

Maraton rowerowy ETAPÓWKA. Uczestnicy mieli do wyboru cztery malownicze trasy z dystansem od 150 do 650 km. Wyruszyli 10 maja przejeżdżając przez powiat lęborski zatrzymując się na odpoczynek w gminie Wicko. Aktywność na świeżym powietrzu – zawsze polecamy!

05.05.2024

W słupskim Parku Powstańców Warszawskich odbył się festiwal baniek mydlanych. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji – konkursy, zabawy i animacje.

II Wojna Światowa na Pomorzu Gdańskim w fotografiach i dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w holu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pomorskiego przy ul. Arciszewskiego 22A w Słupsku.

W dniach od 2 do 5 maja na placu Zwycięstwa mieszkańcy Słupska mieli niezwykłą okazję do skosztowania smakołyków ze słonecznej Italii.

Na majówkę, do Słupska zawitało wielu wystawców z prawdziwie włoskimi przysmakami. Była możliwość degustacji oryginalnych włoskich produktów, oraz zakupu prawdziwych włoskich rarytasów takich jak: rozmaite sery, oliwki, suszone pomidory, karczochy czy przepyszny włoski chleb.

Dodatkową atrakcją był koncert Giuseppe Serio, który zaprezentował covery największych włoskich hitów.

Podczas tegorocznego Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy odbyła się Wystawa Młodej Scenografii, podczas której zaprezentowane zostały prace studentów i absolwentów kierunków artystycznych związanych ze scenografią i kostiumografią.

Prace w formie fotograficznej można było zobaczyć w przestrzeni słupskich bulwarów nadrzecznych.

Prezentujemy kolejną inicjatywę wystawienniczą w przestrzeni naszego miasta i zachęcamy do zapoznania się podczas spaceru. My również odwiedzimy wystawę z grupą słuchaczy już w czerwcu.

Rok 2024 w naszym mieście i regionie obfituje w ważne rocznice. 25-lecie Powiatu Słupskiego, 50-lecie Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Pomorskiego, 100-lecie muzealnictwa w Słupsku. Zapraszamy do zwiedzania wystawy poświęconej historii lokalnego muzealnictwa. Plansze można obejrzeć przy Białym Spichlerzu przy ulicy Szarych Szeregów 12. Nasi beneficjenci zapoznali się z wystawą przy okazji debaty „Czy potrzebna nam Historia?” w dniu 15 marca 2024. Zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta, regionu oraz turystów odwiedzających Słupsk.

Od kilku lat współpracujemy z słupską Uczelnią z radością obserwując, jak z Akademii Pomorskiej zmienia się w Uniwersytet Pomorski. Ranga Uczelni i jej działania, nie tylko naukowo-badawcze i dydaktyczne, ale również towarzyszące – skierowane do ogółu mieszkańców Słupska i regionu pokazują, jak istotnym podmiotem życia społecznego jest Uniwersytet Pomorski. Jesteśmy czujni i pokazujemy naszym beneficjentom wiele ciekawych inicjatyw, zarówno z bezpośrednim udziałem, jak też w formie on-line. Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania wystawy prezentowanej w holu Wydziału Humanistycznego przy ul. Arciszewskiego. Osobiście będziemy tam niedługo, by pod kierunkiem prof. Zbigniewa Sobisza zapoznać się z prezentowanym tematem.

WYNIKI KONKURSU „NIE DLA WOJNY”

I MIEJSCE: OLGA PUTON, SP W ŁUPAWIE

II MIEJSCE: ZUZANNA MAJEWSKA, SP W ŁUPAWIE

III MIEJSCE: MARCEL KOWALEWSKI, SP W KONCZEWIE

Regulamin konkursu dostępny tutaj.

50 LAT GMINY GŁÓWCZYCE 

Jesteśmy tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Jedna z gmin naszego powiatu (gmina Główczyce) w interesujący sposób zaznaczyła obchody jubileuszu 50-lecia istnienia. Wielu mieszkańców może się odnaleźć na starych zdjęciach rozwieszonych w okolicy kościoła parafialnego.

SŁUPSKI FESTIWAL ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH I EKONOMII SPOŁECZNEJ

10 września 2023 roku na słupskich bulwarach nad Słupią lokalne organizacje pozarządowe prezentowały swoje działania realizowane na rzecz mieszkańców miasta i regionu. Prezentujemy zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.

Ambasada USA i Centrum Edukacji Obywatelskiej zapraszają nauczycieli do udziału w cyklu bezpłatnych warsztatów pt.: “Młodzi głosują”. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek 12.09. o godzinie 17:30 na platformie Zoom.

Dzięki udziałowi w webinarium dowiesz się jak:

  • przeprowadzić na lekcji angażującą debatę i symulację wyborów
  • uczyć młode osoby rozpoznawać dezinformację i weryfikować fake newsy
  • poprowadzić na zajęciach ciekawą rozmowę o poglądach i polityce
  • zachować neutralność polityczną w czasie prowadzenia zajęć

Każdy uczestnik i uczestniczka spotkań będzie miał dostęp do materiałów dydaktycznych i scenariuszy zajęć, które ułatwią zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce szkolnej. Spotkania odbywają się w języku polskim.

Uczestnicy i uczestniczki, którzy zarejestrują się na wydarzenie i wezmą w nim udział na platformie Zoom będą mogli po jego zakończeniu wygenerować zaświadczenie potwierdzające udział. Link do zapisów: https://zapisy.ceo.org.pl/activity/814/overview

„Noc Nietoperzy” w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi

Za nami kolejne zajęcia w ramach projektu „Z Wami dla Was”. Tym razem dzięki współpracy z Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi mieliśmy okazję poznać życie i zwyczaje nietoperzy. Dowiedzieliśmy się również, jak pomagać tym stworzeniom. Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom nie tylko wzrośnie poziom wiedzy na temat tych ssaków, ale również zmieni się stosunek ludzi do tych zwierząt.

Plakat w wersji do pobrania i druku dostępny tutaj

KLIKNIJ TUTAJ lub wybierz z menu zakładkę „Wydawnictwa”. Życzymy przyjemnej lektury 🙂 

Innowacyjny i zakrojony na szeroką skalę projekt Herbarium Pomeranicum prezentuje wystawa udostępniona w budynku Instytutu Historii przy ul. Arciszewskiego. Z naszymi współpracownikami byliśmy na spotkaniu w siedzibie Herbarium Slupensis, obejrzeliśmy wystawę i serdecznie polecamy ją wszystkim mieszkańcom regionu.

Zespół Fundacji Imperio organizuje wydarzenia i realizuje zadania dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności oraz oczekiwań mieszkańców. Aby działania były odpowiednie i dobrze zaadresowane analizujemy dokumenty określające m.in. zakres współpracy samorządów z trzecim sektorem. Obecnie poddaliśmy analizie dokument wydany przez UM w Słupsku pt. „Polityka Społeczna Słupsk 2025+”. W jednym z wydań „Zeszytu Imperio” zamieścimy wnioski zespołu oraz przedstawicieli Think Tanku „Dla edukacji i nauki”.

Informujemy o promocji książki, która odbędzie się w Bibliotece Pedagogicznej w Słupsku w dniu 05.04.2023 o godzinie 13.00. Nowy podręcznik zaprezentują członkowie Think Tanku „Dla edukacji i nauki” – Joanna i Albin Orłowscy.

Nauczycieli i przewodników z regionu powiatu słupskiego zachęcamy do zapoznania się z ofertą udziału w seminarium organizowanym w Muzeum II Wojny Światowej.

Zespół Fundacji Imperio wraz z doradcami naszej organizacji opracował dokument „Strategia Rozwoju Fundacji Imperio na lata 2022-2030”. Zadanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Pozarządowych PROO na lata 2018-2030.

Jesienny plener fotograficzny w Swołowie

Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku („Drzewniaka”) wraz z opiekunami – Krzysztofem i Rafałem uczestniczyli na zaproszenie naszej Fundacji w jesiennych warsztatach i plenerze fotograficznym w „Krainie w kratę” w Swołowie. Zajęcia prowadził Sławomir Żabicki. Zapraszamy do obejrzenia filmu z wydarzenia.

04.10.2022 roku członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Historii i Tradycji Ziemi Słupskiej wysłuchali prelekcji Warcisława Machury nt. sposobów upamiętniania osób, miejsc i wydarzeń związanych z naszym miastem i regionem. Spotkanie odbyło się w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku. Uczestnicy spotkania otrzymali książki „Słupska ścieżka patriotyczna” oraz kalendarze na 2023 rok ze zdjęciami Słupskich zabytków.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach

Projekt „Z WAMI DLA WAS” zaplanowany jest do realizacji w latach 2022-2024 na terenie dziewięciu gmin powiatu słupskiego. Będziemy analizować potrzeby lokalnych społeczności, dokumentować przemiany zachodzące w naszym regionie, przeanalizujemy skalę i kierunek dokonywanych inwestycji. Kto najlepiej zna potrzeby inwestycyjne i rozwojowe poszczególnych gmin? Oczywiście ich mieszkańcy! Dlatego tak nazwaliśmy nasz projekt. Chcemy podjąć szereg działań we współpracy z mieszkańcami i dla dobra ich lokalnych wspólnot. Do realizacji zadań na wysokim poziomie merytorycznym zatrudnimy grono ekspertów z następujących dziedzin:

historia (promocja miejsc pamięci narodowej, troska o zachowanie regionalnego dziedzictwa kultury, spacery historyczne, wspólne publikacje, wykłady i wizyty studyjne);

edukacja (prowadzenie warsztatów, szkoleń i spotkań ze specjalistami, realizacja konkursów tematycznych dla uczniów 42 szkół podstawowych z regionu powiatu słupskiego, wystaw okolicznościowych, wieczorów patriotycznych, kampanii informacyjnych, podnoszenie kwalifikacji nauczycieli i pracowników NGO);

fotografia (realizacja działań z wykorzystaniem mobilnej pracowni – warsztaty, prelekcje, plenery, konkursy i wystawy);

psychologia (wzmacnianie osób dotkniętych negatywnymi skutkami społecznej izolacji, ukierunkowanie rozwoju osobistego młodzieży);

medycyna (przybliżanie zagadnień z zakresu profilaktyki zdrowia, zdrowego stylu życia i odżywiania, ochrony przed zakażeniem COVID-19);

socjologia (wzmacnianie postaw obywatelskich, zachęcanie do uczestnictwa w życiu publicznym, prowadzenie badań określających potrzeby lokalnych społeczności);

kultura (realizacja działań zwiększających możliwość udziału mieszkańców w życiu kulturalnym, konkursy i prezentacje dorobku, wywiady i nagrania z twórcami, organizacja zajęć w ramach Akademii Fundacji Imperio, promocja kultury i dziedzictwa regionu, angażowanie do współtworzenia życia kulturalnego).