
50 LAT GMINY GŁÓWCZYCE
Jesteśmy tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Jedna z gmin naszego powiatu (gmina Główczyce) w interesujący sposób zaznaczyła obchody jubileuszu 50-lecia istnienia. Wielu mieszkańców może się odnaleźć na starych zdjęciach rozwieszonych w okolicy kościoła parafialnego.
SŁUPSKI FESTIWAL ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH I EKONOMII SPOŁECZNEJ
10 września 2023 roku na słupskich bulwarach nad Słupią lokalne organizacje pozarządowe prezentowały swoje działania realizowane na rzecz mieszkańców miasta i regionu. Prezentujemy zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.



Ambasada USA i Centrum Edukacji Obywatelskiej zapraszają nauczycieli do udziału w cyklu bezpłatnych warsztatów pt.: “Młodzi głosują”. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek 12.09. o godzinie 17:30 na platformie Zoom.
Dzięki udziałowi w webinarium dowiesz się jak:
- przeprowadzić na lekcji angażującą debatę i symulację wyborów
- uczyć młode osoby rozpoznawać dezinformację i weryfikować fake newsy
- poprowadzić na zajęciach ciekawą rozmowę o poglądach i polityce
- zachować neutralność polityczną w czasie prowadzenia zajęć
Każdy uczestnik i uczestniczka spotkań będzie miał dostęp do materiałów dydaktycznych i scenariuszy zajęć, które ułatwią zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce szkolnej. Spotkania odbywają się w języku polskim.
Uczestnicy i uczestniczki, którzy zarejestrują się na wydarzenie i wezmą w nim udział na platformie Zoom będą mogli po jego zakończeniu wygenerować zaświadczenie potwierdzające udział. Link do zapisów: https://zapisy.ceo.org.pl/activity/814/overview

„Noc Nietoperzy” w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi
Za nami kolejne zajęcia w ramach projektu „Z Wami dla Was”. Tym razem dzięki współpracy z Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi mieliśmy okazję poznać życie i zwyczaje nietoperzy. Dowiedzieliśmy się również, jak pomagać tym stworzeniom. Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom nie tylko wzrośnie poziom wiedzy na temat tych ssaków, ale również zmieni się stosunek ludzi do tych zwierząt.

Plakat w wersji do pobrania i druku dostępny tutaj.


KLIKNIJ TUTAJ lub wybierz z menu zakładkę „Wydawnictwa”. Życzymy przyjemnej lektury 🙂

Innowacyjny i zakrojony na szeroką skalę projekt Herbarium Pomeranicum prezentuje wystawa udostępniona w budynku Instytutu Historii przy ul. Arciszewskiego. Z naszymi współpracownikami byliśmy na spotkaniu w siedzibie Herbarium Slupensis, obejrzeliśmy wystawę i serdecznie polecamy ją wszystkim mieszkańcom regionu.






Zespół Fundacji Imperio organizuje wydarzenia i realizuje zadania dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności oraz oczekiwań mieszkańców. Aby działania były odpowiednie i dobrze zaadresowane analizujemy dokumenty określające m.in. zakres współpracy samorządów z trzecim sektorem. Obecnie poddaliśmy analizie dokument wydany przez UM w Słupsku pt. „Polityka Społeczna Słupsk 2025+”. W jednym z wydań „Zeszytu Imperio” zamieścimy wnioski zespołu oraz przedstawicieli Think Tanku „Dla edukacji i nauki”.

Informujemy o promocji książki, która odbędzie się w Bibliotece Pedagogicznej w Słupsku w dniu 05.04.2023 o godzinie 13.00. Nowy podręcznik zaprezentują członkowie Think Tanku „Dla edukacji i nauki” – Joanna i Albin Orłowscy.

Nauczycieli i przewodników z regionu powiatu słupskiego zachęcamy do zapoznania się z ofertą udziału w seminarium organizowanym w Muzeum II Wojny Światowej.

Zespół Fundacji Imperio wraz z doradcami naszej organizacji opracował dokument „Strategia Rozwoju Fundacji Imperio na lata 2022-2030”. Zadanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Pozarządowych PROO na lata 2018-2030.



Jesienny plener fotograficzny w Swołowie
Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku („Drzewniaka”) wraz z opiekunami – Krzysztofem i Rafałem uczestniczyli na zaproszenie naszej Fundacji w jesiennych warsztatach i plenerze fotograficznym w „Krainie w kratę” w Swołowie. Zajęcia prowadził Sławomir Żabicki. Zapraszamy do obejrzenia filmu z wydarzenia.


04.10.2022 roku członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Historii i Tradycji Ziemi Słupskiej wysłuchali prelekcji Warcisława Machury nt. sposobów upamiętniania osób, miejsc i wydarzeń związanych z naszym miastem i regionem. Spotkanie odbyło się w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku. Uczestnicy spotkania otrzymali książki „Słupska ścieżka patriotyczna” oraz kalendarze na 2023 rok ze zdjęciami Słupskich zabytków.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach




Projekt „Z WAMI DLA WAS” zaplanowany jest do realizacji w latach 2022-2024 na terenie dziewięciu gmin powiatu słupskiego. Będziemy analizować potrzeby lokalnych społeczności, dokumentować przemiany zachodzące w naszym regionie, przeanalizujemy skalę i kierunek dokonywanych inwestycji. Kto najlepiej zna potrzeby inwestycyjne i rozwojowe poszczególnych gmin? Oczywiście ich mieszkańcy! Dlatego tak nazwaliśmy nasz projekt. Chcemy podjąć szereg działań we współpracy z mieszkańcami i dla dobra ich lokalnych wspólnot. Do realizacji zadań na wysokim poziomie merytorycznym zatrudnimy grono ekspertów z następujących dziedzin:
– historia (promocja miejsc pamięci narodowej, troska o zachowanie regionalnego dziedzictwa kultury, spacery historyczne, wspólne publikacje, wykłady i wizyty studyjne);
– edukacja (prowadzenie warsztatów, szkoleń i spotkań ze specjalistami, realizacja konkursów tematycznych dla uczniów 42 szkół podstawowych z regionu powiatu słupskiego, wystaw okolicznościowych, wieczorów patriotycznych, kampanii informacyjnych, podnoszenie kwalifikacji nauczycieli i pracowników NGO);
– fotografia (realizacja działań z wykorzystaniem mobilnej pracowni – warsztaty, prelekcje, plenery, konkursy i wystawy);
– psychologia (wzmacnianie osób dotkniętych negatywnymi skutkami społecznej izolacji, ukierunkowanie rozwoju osobistego młodzieży);
– medycyna (przybliżanie zagadnień z zakresu profilaktyki zdrowia, zdrowego stylu życia i odżywiania, ochrony przed zakażeniem COVID-19);
– socjologia (wzmacnianie postaw obywatelskich, zachęcanie do uczestnictwa w życiu publicznym, prowadzenie badań określających potrzeby lokalnych społeczności);
– kultura (realizacja działań zwiększających możliwość udziału mieszkańców w życiu kulturalnym, konkursy i prezentacje dorobku, wywiady i nagrania z twórcami, organizacja zajęć w ramach Akademii Fundacji Imperio, promocja kultury i dziedzictwa regionu, angażowanie do współtworzenia życia kulturalnego).