23-24.08.2024: ZAJĘCIA WARSZTATOWE I ZAWIAZANIE SIECI WSPÓŁPRACY W GMINIE KOBYLNICA.
Seniorzy z gminy Kobylnica pod kierunkiem pani Danuty Sroki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku po debacie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych – dzielenie się pomysłami na oddolne działania społeczne inicjowane przez mieszkańców. Co możemy zrobić dla naszej Małej Ojczyzny? Gdzie i jak szukać funduszy na realizację planów? W jaki sposób może nam pomóc lokalny samorząd? Odpowiadano na te i wiele innych pytań. Są pomysły i otwartość na wspólne wydarzenia w ramach trzeciego sektora. Będziemy o nich informować.
19-20.06.2024: Seniorzy z gminy Kępice spotkali się w OW Sobótka nad jeziorem Obłęskim. Prof. Mariusz Kasprzak prowadził zajęcia poświęcone zdrowej diecie, natomiast Aleksandra Gałka-Proszowska wprowadziła uczestników w świat rysunku. Ze zdziwieniem obserwowaliśmy, jak wiele można stworzyć zaczynając od pojedynczej „kreski”. Wykłady i warsztaty były częścią projektu „Ludowy Uniwersytet Aktywnych Obywateli”. Dziękujemy za gościnę i pomoc organizacyjną Pani Elżbiecie Rosiak. Z radością do Was wrócimy!
14-15.06.2024r.: Słuchacze Ludowego Uniwersytetu Aktywnych Obywateli uczestniczyli w zajęciach wykładowych i warsztatowych – tym razem w Żelkowie (gmina Główczyce). O zdrowym odżywianiu wykłady prowadził prof. Mariusz Kasprzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na temat rozwijania pasji i zainteresowań opowiadał Marcin Ramczyk wraz z kilkoma przedstawicielami Lęborskiego Bractwa Historycznego.
12.06.2024r.: Słuchacze Ludowego Uniwersytetu Aktywnych Obywateli uczestniczyli w spacerze dendrologicznym ulicami naszego miasta. O unikalnych gatunkach drzew opowiadał prof. Zbigniew Sobisz – Kustosz Herbarium Slupensis Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.
Słuchacze Ludowego Uniwersytetu Aktywnych Obywateli (grupa Słupsk) realizowali zajęcia na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku. Prof. Zbigniew Sobisz prowadził zajęcia wykładowe i warsztatowe w Herbarium Slupensis, którego jest Kustoszem. Aleksandra Gałka-Proszowska wprowadziła słuchaczy w świat rzeźb wykonywanych z masy solnej. W efekcie powstały piękne anioły. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Ustka/Klub Seniora/25.11.2023
Dr Tomasz Maliszewski (Gdańsk) oraz dr Łukasz Brzezicki (Słupsk) przedstawili historię tworzenia Uniwersytetów Ludowych w Polsce, ich rolę w edukacji pozaformalnej, a także sprawdzone i potrzebne z punktu widzenia społeczeństwa obywatelskiego formy działań.
Aleksandra Gałka-Proszowska (Słupsk) poprowadziła warsztaty rękodzielnicze. Uczestniczki spotkania wykonały rzeźby w mydle oraz w masie solnej.
Zapraszamy do galerii zdjęć ze spotkania.
Wystawa – pokłosie grzybobrania
26 i 27 września uczniowie szkół ze Słupska i regionu mogli uczestniczyć w ciekawych zajęciach w PK Dolina Słupi. Pracownicy Parku przygotowali interesujące ekspozycje i opowiadali o jadalnych i niejadalnych grzybach występujących w naszych lasach. Na wystawie znalazły się także „okazy” z grzybobrania, w którym uczestniczyli słuchacze Uniwersytetu Ludowego.
Dziękujemy pracownikom PK Dolina Słupi za wspólne grzybobranie i miłą współpracę.
Słuchacze Ludowego Uniwersytetu Aktywnych Obywateli na kolejne zajęcia pojechali do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Leśny Dwór. Po zajęciach teoretycznych udaliśmy się na grzybobranie w celu przygotowania wystawy grzybów jadalnych i niejadalnych w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi. Pracownicy Parku serdecznie zapraszają na wystawę grzybów w dniach 26-27 września 2023 roku.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Za nami kolejne zajęcia w ramach Ludowego Uniwersytetu Aktywnych Obywateli. Tym razem dzięki współpracy z Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi mieliśmy okazję poznać życie i zwyczaje nietoperzy. Dowiedzieliśmy się również, jak pomagać tym – owianym legendami – stworzeniom. Wykłady i ćwiczenia prowadziła Pani Anna Kasprzak. Na zaproszenie PK Dolina Słupi o nietoperzach mówiła również Pani Grażyna Sadowska z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Kolejne zajęcia już 5 września w Damnicy.