Szczegóły dotyczące projektu, w tym konkursu dla seniorów, zamieścimy pod koniec kwietnia. Z działaniami startujemy w maju! Liczymy na Wasz udział.
Mamy nadzieję, że spotkamy się również w plenerze.
Podstawy fotografii – nigdy nie jest za późno na rozwijanie pasji. Niech nam o tym przypomni nasze fundacyjne motto – siła zmiany! Z radością rozpoczynamy projekt finansowany ze środków Fundacji ARP. Pokażemy Wam, że wolny czas można wypełnić nową pasją. I wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata. Rozejrzyjcie się po Waszej okolicy. Okaże się, że miejsce, w którym mieszkacie kryje wiele sekretów. Warto więc wziąć aparat (wystarczy smartfon) i zacząć fotografować, a znane okolice zobaczymy w zupełnie nowym świetle. Zapraszamy do wspólnej zabawy. Na początek Paweł Horąży, pasjonat fotografii i twórca kanału „Fotografia jest fajna” na You Tube wprowadzi nas w podstawy fotografowania. W kolejnych odcinkach wraz z Dorotą Milerowicz zaprosi nas na bardzo ciekawe – fotograficzne spacery.
Konkurs fotograficzny
Serdecznie zapraszamy do nadsyłania zdjęć na konkurs fotograficzny pokazujący elementy patriotyzmu w naszym otoczeniu. W tytule projektu wskazujemy seniorów, jako odbiorców działań, ale konkurs ma charakter otwarty. Każdy może nadesłać jedno lub dwa zdjęcia pokazujące miejsca, pamiątki, dokumenty historyczne, budowle, pomniki, murale, itp.. Fotografie można przesyłać do końca lipca 2021 roku na adres e-mail kontakt@nauka-plus.pl lub MMS na numer telefonu 578 787 061. Na zgłoszenia czekamy do 15 lipca. Do połowy sierpnia ogłosimy listę laureatów na stronie Fundacji Imperio.
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Najciekawsze fotografie zostaną nagrodzone książkami o tematyce historycznej.
INSPIRACJE DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU
KRZYSZTOF ŚLACHCIAK – ARTYSTA FOTOGRAFIK O SWOIM PROJEKCIE „ORGANIZM”
Prace z cyklu „Organizm” zostały wykonane między 2013 a 2015 rokiem, a i były wynikiem fascynacji sposobem walki z zaborcą jaki został obrany przez Wielkopolan w XIX wieku. To w tym okresie tworzyła się tożsamość Wielkopolski jako regionu dobrze zorganizowanego, nie poddającego się kultowi jednostki, potrafiącego prowadzić przedsięwzięcia rozciągnięte na pokolenia. Te fascynujące, choć nieefektowne czasy pozostawiły w Wielkopolsce silne ślady, które w mentalności mieszkańców widać do dziś, a ich ślady stały się wręcz symbolami do których odwołujemy się wskazując swoje wzorce. W Moim rozumieniu Wielkopolanie walczyli o wolność. Polska, która miała nie tyle co się odrodzić w 1918 roku, a właściwie dopiero powstać, była w XIX wieku dla wielu bytem abstrakcyjnym. Aby wizja wolności, samorządności, może nawet własnego państwa, mogła być niesiona przez polską ludność, społeczeństwo musiało być ideowo jednolite, działać wspólnie, stworzyć organizm. Tworząc prace do tego cyklu podróżowałem po Wielkopolsce poszukując fizycznych śladów tamtych czasów. Nie wystarczyło mi jednak zarejestrowanie ich na kliszy aparatu, chciałem je ożywić i upodobnić do części mechanizmu, pokazać je jako tętniące życiem, a nawet przedstawić je bardziej jako idee niż fizyczne obiekty. Z tego też powodu obrazy zarejestrowałem aparatem analogowym z możliwością wykonywania multiekspozycji. Technika ta dała mi możliwość zarówno rozedrgania i uorganicznienia obrazu, jak to robili m.in. Stanisław Woś czy Krzysztof Prószkowski, ale również przy odpowiednich zagraniach, skojarzenia ich z elementami mechanizmu.
Seniorzy uczestniczący w projekcie „Patriotyzm w obiektywie seniora” finansowanym ze środków Fundacji ARP spotkali się z dr Markiem Majewskim, wykładowcą Akademii Pomorskiej w Słupsku. Podróżnik opowiadał o wyprawie na Filipiny, prezentował filmy i zdjęcia ukazujące ten odległy, wyspiarski kraj. Była to jednocześnie lekcja, jak dokumentować swoje wyjazdy, na jakie elementy zwracać uwagę, by nasze fotografie były ciekawym zapisem podróży. Już niebawem nasz kolejny fotograficzny spacer. Tym razem do…