15 marca 2024 w Białym Spichlerzu w Słupsku odbyło się X Pomorskie Spotkanie z Historią. Profesor Uniwersytetu Pomorskiego dr hab. Zenon Romanow wygłosił wykład pt. „Polityka i historia. Dzieje regionalne w propagandzie i polityce władz Pomorza Środkowego w latach 1945-1989”. Panowie Janusz Rosikoń i Grzegorz Górny z Wydawnictwa Rosikon Press zaprezentowali książkę „Tajne Archiwum Watykańskie”, którą uczestnicy spotkania mogli zakupić i wzbogacić autografami Autorów. Kolekcjonerskie zbiory numizmatyczne, a także medale i odznaczenia związane z naszym miastem prezentowali słupscy kolekcjonerzy pan Jan Radkowski i pan Zdzisław Dróbka. Dyrektor Wydawnictwa Naukowego UP, pan Szczepan Kolada prezentował publikacje naukowe, które także można było zakupić. Po przerwie na kawę i ciasto odbyła się debata pod hasłem: „Czy potrzebna nam historia?”. Rozmowę moderował prof. dr hab. Wojciech Skóra z Uniwersytetu Pomorskiego. Głos zabierali naukowcy, dziennikarze, regionaliści i pasjonaci historii.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku za gościnę i pomoc w organizacji spotkania. Dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom IV LO im. K.K. Baczyńskiego w Słupsku za udział w spotkaniu. Zawsze możemy na Was liczyć.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Streszczenie projektu

Pomorskie Spotkania z Historią to projekt wpisujący się w założenia i cele Programu „Nauka dla Społeczeństwa”. Zaplanowaliśmy na lata 2022-2024 wydarzenie cykliczne polegające na zorganizowaniu na Pomorzu cyklu dziesięciu spotkań, podczas których historycy, naukowcy  i pasjonaci, a także ludzie kultury przybliżą mieszkańcom regionu wyniki badań nad najnowszą historią Polski, historię w kontekście regionalnym, dziedzictwo narodowe i kulturowe.
Na każdym ze spotkań (Słupsk, Gdańsk, Gdynia, Koszalin, Lębork, Bytów, Kobylnica k/Słupska) wystąpi troje zaproszonych prelegentów. Poszczególne spotkania będą miały spójny temat, wokół którego wykładowcy przedstawią swoje wykłady, a moderator poprowadzi dyskusyjny panel tematyczny.

 

Tematy wiodące Pomorskich Spotkań z Historią:

  • Inauguracja Pomorskich Spotkań z Historią – Myśleć jak historyk
  • Świadkowie historii
  • Ocalić od zapomnienia
  • Historia polskiej emigracji
  • Historie mało znane
  • Współczesne formy prezentowania historii
  • Symbole trwałymi nośnikami historii
  • Regionalne skarby z dawnych czasów
  • Dawni bohaterowie nauczycielami młodego pokolenia
  • Rola historii w kształtowaniu teraźniejszości

Za nami pierwsze z cyklu „Pomorskich Spotkań z Historią”. Przewodnią myślą trzech prelekcji było hasło „Myśleć jak historyk”. W spotkaniu uczestniczyli licealiści ze słupskiego „Mickiewicza”, studenci Akademii Pomorskiej oraz seniorzy. Nie zabrakło pytań i dyskusji, co pokazało, że trudno jest jednoznacznie interpretować wydarzenia. Ale przecież właśnie o to chodzi! O rozmowę na tematy ważne, zwłaszcza w kontekście naszej regionalnej przeszłości.

Piaśnica – upamiętnienie zbrodni na Pomorzu Gdańskim – obejrzyj prezentację!

VIII POMORSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ – LĘBORK 29.09.2023r.

Miłośnicy historii mieli kolejną okazję, by posłuchać badaczy i pasjonatów dawnych dziejów. Spotkaliśmy się w Wieży Ciśnień Muzeum w Lęborku, którego skarby przedstawiła p. Urszula Walburg. Prof. Wojciech Skóra z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku zaprezentował sytuację Słupska i Lęborka z 1945 roku, zaś p. Marcin Ramczyk wraz z synem Szymonem przedstawili historię i niezliczone działania Stowarzyszenia Lęborskie Bractwo Historyczne. Zapraszamy do galerii zdjęć oraz do obejrzenia materiału filmowego. Kolejne spotkanie już w październiku. Tym razem w Białym Spichlerzu w Słupsku.

IX Pomorskie Spotkania z Historią

Tym razem gościliśmy w pięknej Sali Wernisażowej Białego Spichlerza w Słupsku. Wśród prelegentów Bartosz Januszewski z gdańskiego oddziału IPN, prof. Wojciech Skóra z Uniwersytetu Pomorskiego oraz Warcisław Machura – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Historii i Tradycji Ziemi Słupskiej. Słuchaczami była młodzież słupskich szkół: z II LO, „Drzewniaka” i „Rolniczaka”. Jak zwykle niezawodni, pod opieką nauczycieli, którym serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu. Swoją obecnością zaszczycili nas również seniorzy – pasjonaci lokalnej historii. Zapraszamy do galerii zdjęć, a także do obejrzenia transmisji z wykładów.

Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą  „Nauka dla Społeczeństwa”