
Streszczenie projektu
Pomorskie Spotkania z Historią to projekt wpisujący się w założenia i cele Programu „Nauka dla Społeczeństwa”. Zaplanowaliśmy na lata 2022-2024 wydarzenie cykliczne polegające na zorganizowaniu na Pomorzu cyklu dziesięciu spotkań, podczas których historycy, naukowcy i pasjonaci, a także ludzie kultury przybliżą mieszkańcom regionu wyniki badań nad najnowszą historią Polski, historię w kontekście regionalnym, dziedzictwo narodowe i kulturowe.
Na każdym ze spotkań (Słupsk, Gdańsk, Gdynia, Koszalin, Lębork, Bytów, Kobylnica k/Słupska) wystąpi troje zaproszonych prelegentów. Poszczególne spotkania będą miały spójny temat, wokół którego wykładowcy przedstawią swoje wykłady, a moderator poprowadzi dyskusyjny panel tematyczny.
Tematy wiodące Pomorskich Spotkań z Historią:
- Inauguracja Pomorskich Spotkań z Historią – Myśleć jak historyk
- Świadkowie historii
- Ocalić od zapomnienia
- Historia polskiej emigracji
- Historie mało znane
- Współczesne formy prezentowania historii
- Symbole trwałymi nośnikami historii
- Regionalne skarby z dawnych czasów
- Dawni bohaterowie nauczycielami młodego pokolenia
- Rola historii w kształtowaniu teraźniejszości


Za nami pierwsze z cyklu „Pomorskich Spotkań z Historią”. Przewodnią myślą trzech prelekcji było hasło „Myśleć jak historyk”. W spotkaniu uczestniczyli licealiści ze słupskiego „Mickiewicza”, studenci Akademii Pomorskiej oraz seniorzy. Nie zabrakło pytań i dyskusji, co pokazało, że trudno jest jednoznacznie interpretować wydarzenia. Ale przecież właśnie o to chodzi! O rozmowę na tematy ważne, zwłaszcza w kontekście naszej regionalnej przeszłości.

Piaśnica – upamiętnienie zbrodni na Pomorzu Gdańskim – obejrzyj prezentację!







