W tym szczególnie trudnym okresie zachęcamy wszystkich do okazywania serca osobom przyjeżdżającym z Ukrainy. Może to być również pomoc rzeczowa i finansowa. Podajemy stronę internetową naszego miasta, na której można zgłosić zarówno chęć niesienia pomocy, jak też konkretne potrzeby.

 

https://slupsk-ukrainie.pl/pl/home

Jak organizacje pozarządowe wspierają uchodźców z Ukrainy?

Zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu na NGO.pl: https://publicystyka.ngo.pl/uchodzcy-z-ukrainy-a-organizacje-pozarzadowe

CHCESZ POMÓC UCHODŹCOM Z UKRAINY, ALE NIE WIESZ JAK I GDZIE? PODPOWIADAMY!

Potrzeb jest wciąż bardzo dużo. Pamiętaj o podstawowych zasadach: nie pozbywamy się rzeczy zniszczonych, niepotrzebnych. Niesiemy z serca płynącą pomoc ludziom, którzy potrzebują też godnego traktowania. Pamiętaj o tym przekazując dary.

Możesz przynosić: naczynia, garnki, sztućce, przybory szkolne, plecaki, pościel, kołdry, poduszki, koce, ręczniki, środki higieny osobistej, środki czystości, ubrania dla nastolatków, buty sportowe w rozmiarach 36-46, nową bieliznę osobistą i kurtki wiosenne.

Miejsce zbiórki: hala sportowa I LO przy ulicy Partyzantów w Słupsku.

Potrzebna też żywność – w każdej ilości. Możesz przynosić zarówno produkty długoterminowe, jak również świeże: makarony, kasze, ryż, płatki, chrupki, mąka, cukier, herbata, kawa, płatki ziemniaczane błyskawiczne, mleko, czekolada, suchary, batony energetyczne, konserwy mięsne, mielonki, pasztety, gołąbki, pulpety (puszki lub słoiki).

Potrzebna również chemia: szampony damskie, żele pod prysznic, produkty do higieny intymnej, kremy dla małych dzieci, proszki do prania w małych opakowaniach.

Osób potrzebujących jest naprawdę wiele.

Miejsce zbiórki: Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej w Słupsku przy ulicy Niedziałkowskiego 6.

Jak zorganizować przyjazd do Polski?

Jakie dokumenty są potrzebne na granicy, gdzie udać się po przekroczeniu granicy oraz jak zalegalizować pobyt w Polsce – tego dowiesz się tutaj: https://www.pomagamukrainie.gov.pl/potrzebuje-pomocy/przyjazd-do-polski

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie i Konsulat Generalny USA w Krakowie zapraszają polskich i ukraińskich uczniów, nauczycieli oraz rodziców na wirtualne targi EducationUSA Poland College Dayktóre odbędą się 12 kwietnia (wtorek) w godz. 16:00-20:00. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych studiami na amerykańskich uniwersytetach. 

Uczestnicy targów będą mieli okazję zapoznać się ofertą edukacyjną 21 uniwersytetów i dowiedzieć się, jakie są możliwości finansowania studiów na amerykańskich uczelniach. Szkoły, które wezmą udział w targach, dysponują dużym wsparciem finansowym dla studentów zagranicznych.

W trakcie targów przedstawiciele uczelni amerykańskich zainteresowanych rekrutacją polskich i ukraińskich uczniów na studia pierwszego stopnia (undergraduate) odpowiedzą na pytania uczestników i wyjaśnią, jakie kryteria, warto brać pod uwagę poszukując najlepszej uczelni i programu dla siebie.

Udział w wydarzeniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji. 

NGO na rzecz Ukrainy – promujemy dobre działania

W ramach realizowanego projektu pn. „Integracja Europejska – w służbie narodowo Ukraińskiemu” finansowanego ze środków otrzymanych z NIW-CRSO, w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 podjęliśmy kilka działań.

Przede wszystkim zaprosiliśmy do współpracy tłumacza języka ukraińskiego, który przekłada teksty polskie na ukraińskie na FB Fundacji (osoba ta również opuściła Ukrainę po 24 lutym br.). Informacje te w skuteczniejszy sposób docierają do osób pochodzenia ukraińskiego. W rezultacie śledzący portal zainteresowani samodzielnie zgłaszają się na zajęcia warsztatowe (nauka języka polskiego). Ponadto od dwóch tygodni prowadzimy naukę języka polskiego dla osób pochodzenia ukraińskiego, które opuściły swoje terytorium zamieszkania po wybuchu konfliktu zbrojnego. Lektor prowadził zajęcia z grupą zrekrutowanych oraz incydentalnie wspierał Szkołę Podstawową w Kobylnicy, gdzie uczęszcza znaczna część dzieci pochodzenia ukraińskiego.

Równoległe udzielamy porad prawnych w formie telefonicznej i e-mailowo, a w razie potrzeby osobistego kontaktu umawiamy na spotkania osobiste.

Organizowaliśmy także zbiórki przyborów szkolnych, słodyczy, zabawek, środków higienicznych dla dzieci i niemowląt z ukraińskich domów dziecka, które obecnie znajdują się ośrodkach wypoczynkowych w Ustce i w Rowach.

Rekrutowaliśmy także wolontariuszy i czuwaliśmy nad poprawnością i synchronizacją działań wolontariatu.  Chętni do pomocy m.in. zorganizowali atrakcje dla dzieci z Ośrodka Lazur-Bis w Rowach (animacje, wata cukrowa, bańki mydlane, itp.) i poprowadzili warsztaty.

www.lexhumana.pl

Jak korzystać z polskiego numeru telefonu?

Wszystkiego dowiesz się na tej stronie – formalności, potwierdzenie tożsamości i dostępni najwięksi operatorzy komórkowi. Kliknij tutaj 

Co to jest numer PESEL, jak go uzyskać i jakie dokumenty przygotować?

PESEL to numer identyfikacji mieszkańców Polski. Umożliwi Ci on dostęp do usług publicznych na takich samych zasadach jak polscy obywatele.
Szczegóły pod tym linkiem.

Przypominamy, że wciąż można przynosić dary dla uchodźców z Ukrainy. Zbiórka jest prowadzona m.in. w sali gimnastycznej I LO w Słupsku (wejście od ulicy Partyzantów) w godzinach od 12.00 do 16.00. Potrzebna żywność.

Punkty recepcyjne

Co to takiego, jakie sprawy tam załatwisz i gdzie ich szukać. Wszystkiego dowiesz się tutaj.

PORADY PRAWNE ORAZ PSYCHOLOGICZNO-TERAPEUTYCZNE DLA UKRAIŃCÓW – dowiedz się, gdzie uzyskasz pomoc.

Sprawdź, gdzie i jaka pomoc uchodźcom z Ukrainy jest potrzebna – stan na 30 maja 2022!

Ważne numery telefonów:
– infolinia dla Ukraińców
– infolinie urzędów wojewódzkich
– infolinia Fundacji Sprawiedliwość
Kliknij tutaj po więcej!

UZYSKAJ POMOC RZECZOWĄ – KLIKNIJ

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z:

 • infolinią dla obywateli Ukrainy: +48 47 721 75 75
 • infolinią najbliższego urzędu wojewódzkiego,
 • punktami informacyjnymi i recepcyjnymi

Wszystkie informacje o granicy polsko-ukraińskiej:

 • kwarantanna
 • legalizacja pobytu
 • odprawa na granicy
 • ostrzeżenie przed handlem ludźmi

CZYTAJ TUTAJ!

Informacje dla osób uciekających z Ukrainy przed wojną przygotowane przez Komisję Europejską. Czytaj więcej tu. 

Serwis Onet.pl uruchomił stronę dedykowaną Ukraińcom w Polsce. Znajdziecie tutaj wszystkie najważniejsze informacje w Waszym ojczystym języku.

Onet.pl запустив сайт, присвячений українцям у Польщі. Тут ви знайдете всю найважливішу інформацію рідною мовою.

KLIKNIJ TUTAJ – НАТИСНІТЬ ТУТ

Masz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w Polsce, jeśli:

 • masz ukraińskie obywatelstwo,
 • przedstawisz dokument potwierdzający przekroczenie granicy nie wcześniej niż 24 lutego.

W ramach opieki zdrowotnej masz dostęp do:

 • lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,
 • lekarzy specjalistów,
 • dentystów,
 • badań diagnostycznych,
 • leczenia szpitalnego,
 • rehabilitacji.

Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod całodobowy numer: 800 190 590

Przyjmujesz lekarstwa? Sprawdź zagraniczne odpowiedniki ukraińskich leków.

 Znajdź odpowiednik swojego leku

Skorzystaj z pomocy prawnej

Możesz uzyskać pomoc prawną z Ministerstwa Sprawiedliwości. Sprawdź szczegóły na stronie funduszsprawiedliwosci.gov.pl

Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa popełnionego w Ukrainie lub Polsce – zgłoś się do komisariatu policji lub do prokuratury. Otrzymasz tam natychmiastową pomoc. Aby uzyskać więcej informacji na temat pomocy prawnej, skorzystaj z całodobowej Infolinii dla Pokrzywdzonych: +48 222 309 900. Infolinia działa w językach: ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Porady obywatelskie

Skorzystaj z pomocy prawnej, porad obywatelskich lub mediacji, jeśli:

 • potrzebujesz prawnika, doradcy lub mediatora,
 • nie wiesz, do którego urzędu zwrócić się po pomoc w założeniu firmy w Polsce,
 • masz problemy z pracą lub mieszkaniem – na przykład grozi Ci eksmisja z mieszkania,
 • masz inne problemy prawne lub urzędowe.

Znajdź najbliższy punkt pomocy i umów się na wizytę.

Tu znajdziesz najnowsze informacje dotyczące pomocy Ukraińcom na terenie woj. pomorskiego. KLIKNIJ!

Słupski informator dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie – dostępny pod tym linkiem także w języku ukraińskim. Pomoc psychologiczna, socjalna, prawna i wiele więcej. KLIKNIJ TUTAJ!

Komunikat Fundacji Wise Europa: Serdecznie zapraszamy na prezentację ukraińskiej wersji raportu „Gościnna Polska 2022+” połączoną z warsztatami w grupach*.
 
Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 26 września 2022 r. w godz. 9:30-15:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1). Zapewniamy tłumaczenie na język angielski i ukraiński.
 
*Warsztaty będą miały na celu analizę możliwości wdrożenia rekomendacji z raportu. Tematyka warsztatów będzie skupiała się na edukacji oraz polityce integracyjnej.
 
Uprzejmie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfVv7E1pg5rrLdVG-Cjd9Z_ut27D–feu8BVVzB5zVOzNZ5oA/viewform
Informujemy, iż liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje kolejność zgłoszeń.

APEL PEŁNOMOCNIKA RZĄDU DS. POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ DO POLONII ŚWIATA O SOLIDARNOŚĆ Z WALCZĄCĄ UKRAINĄ W 1. ROCZNICĘ ROSYJSKIEJ AGRESJI – kliknij tutaj