Rozpoczął się nabór chętnych do projektu AKADEMIA KASZUBSKA. Będzie on realizowany do końca listopada 2021 roku dzięki dofinansowaniu ze środków PZU. W projekcie promującym kulturę Kaszub przygotowaliśmy dla Was zajęcia plenerowe, spotkania, konkursy i wycieczki, m.in. do Bytowa, Kościerzyny, Szymbarku i Kluk. Więcej informacji na stronie internetowej. Zachęcamy do śledzenia aktualności i zapisywania się na poszczególne wydarzenia. Po ukazaniu się informacji o zapisach zgłoszenia przyjmowane będą od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00 pod numerem telefonu 578 787 061.

SŁONY ZAPACH CZASU – ANNA BOGUSZEWSKA PRZEDSTAWIA

Nasz region obfituje w różnorodne bogactwo kulturowe. Wyraża się ono w tradycjach i zwyczajach, mowie i twórczości literackiej, malarstwie, rzeźbie i wielu innym formach wyrażania emocji i piękna otaczającego nas świata. Zanim uczestnicy kursów Akademii Kaszubskiej (projekt dofinansowany ze środków Fundacji PZU) wyruszą w teren, poznają elementy lokalnej kultury. Poetka Anna Boguszewska zaprezentowała zbiór wierszy pięknie wydany przez Starostwo Powiatowe we Słupsku. Uczestnicy spotkania ze wzruszeniem wysłuchali wierszy w wykonaniu poetki. Publikację zredagował wieloletni animator kultury w regionie – pan Zbigniew Babiarz-Zych, ilustracje wykonała pani Alicja Augustyniak-Pelc.

Spotkanie autorskie odbędzie się 23 września 2021 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Miejskiej (o czym jeszcze będziemy przypominać). Już dziś zapraszamy na to wydarzenie.

BYTÓW – PIĘKNE MIEJSCE NA KASZUBACH

Pierwsze zajęcia terenowe w ramach Akademii Kaszubskiej (projekt finansowany ze środków Fundacji PZU) odbyły się w Bytowie. To jedna z pereł kaszubskiej krainy. Odwiedziliśmy Zamek Krzyżacki, a w nim Muzeum Zachodniokaszubskie. Ponadto zobaczyliśmy bytowski rynek, zabytkowe kamienice i kościół, most kolejowy, a na zakończenie pojechaliśmy jeszcze na spacer nad Jezioro Jeleń. Kolejny przystanek w projekcie – Szymbark.

JÓZEF CHEŁMOWSKI – LUDOWY ARTYSTA Z BRUS

Akademia Kaszubska finansowana ze środków Fundacji PZU to nie tylko poznanie regionu, ale przede wszystkim jego bogatej kultury, ludzi, tradycji i architektury. Wędrowanie łączymy z warsztatami przybliżającymi uczestnikom Akademii niezwykłe i różnorodne dziedzictwo kulturowe. Tym razem poznaliśmy dorobek artysty ludowego z Brus – Józefa Chełmowskiego (1934-2013). Odwiedziliśmy również pomnik upamiętniający Romana Felskowskiego (1931-2014)

OGRODY TEMATYCZNE HORTULUS W DOBRZYCY

Poznawanie pięknych zakątków naszego regionu możliwe jest również w formie zdalnej, szczególnie w sytuacjach, gdy zmuszeni jesteśmy ograniczyć nasze bezpośrednie kontakty. Podpowiadamy i polecamy. Tym razem krótki spacer po Ogrodach Hortulus w Dobrzycy. Więcej zdjęć na https://www.hortulus.com.pl.

  • Prezentacja w formie wirtualnego spaceru do pobrania tutaj. Do jej otwarcia niezbędny jest program PowerPoint.

W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Warsztaty „Kultura regionu Kaszub”

Wyprawa na Wieżycę – 329 m n.p.m

Drodzy seniorzy! Przypominamy o trwającym konkursie w ramach Akademii Kaszubskiej. Jeszcze do końca sierpnia czekamy na zgłoszenia Waszych propozycji. Można je zgłaszać na różne sposoby:

  • dzwoniąc lub wysyłając SMS  na numer Fundacji Imperio 578 787 061,
  • wysyłając pocztą na adres Fundacja Imperio, Herbsta 12/17, 76-200 Słupsk,
  • przynosząc osobiście na najbliższe spotkania Akademii Kaszubskiej.

Czekamy na krótkie hasła promujące piękno regionu Kaszub. Można je przygotować w języku polskim lub kaszubskim. Nagrodzimy najciekawsze pomysły.

OJ! SIĘ DZIAŁO! AKADEMIA KASZUBSKA W KOŚCIERZYNIE

Było delikatnie, ciężko, ciekawie, kolorowo i pachnąco:) Delikatne wyroby porcelany Lubiana w Łubianie, ciężkie lokomotywy w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, ciekawe zbiory w Muzeum Ziemi Kościerskiej, piękne brzmienie akordeonu w Muzeum Akordeonu, a po przerwie na posiłek i odpoczynek – kolorowa i pachnąca gratka w Ogrodzie Botanicznym w Golubiu. Zapraszamy do galerii. Projekt dofinansowany ze środków Fundacji PZU. Dziękujemy!

WYDMY, ROWOKÓŁ, DOM LATARNIKA I… MALOWANIE NA SZKLE!

Uwaga, uczestnicy Akademii Kaszubskiej. W projekcie dofinansowanym ze środków Fundacji PZU kolejne zajęcia zaplanowaliśmy na 26 sierpnia 2021 roku w Słowińskim Parku Narodowym w miejscowości Czołpino. Podczas warsztatów wyczarujemy na szkle kaszubskie wzory! Zwiedzimy również ekspozycję przyrodniczą w Muzeum zlokalizowanym w dawnym domu latarnika. Zapraszamy do zapisów w godzinach od 9.00 do 17.00 pod numerem telefonu 578787061. Liczba miejsc ograniczona.

Za nami kolejny piękny dzień w terenie. Uczestnicy Akademii Kaszubskiej byli z wizytą w Czołpinie. Zwiedzaliśmy ekspozycje przygotowane w dawnym Domu Latarnika, gdzie obecnie mieści się Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. W otoczeniu przyrody odbyły się warsztaty z malowania kaszubskich wzorów na szkle. Następnie ścieżką turystyczną udaliśmy się na wydmy. Projekt dofinansowany ze środków finansowych Fundacji PZU.

KONKURS NA HASŁO PROMUJĄCE PIĘKNO ZIEMI KASZUBSKIEJ ROZSTRZYGNIĘTY!

Drodzy seniorzy! Dziękujemy za wszystkie propozycje nadesłane na konkurs towarzyszący Akademii Kaszubskiej. Jury przyznało trzy pierwsze miejsca oraz jedno wyróżnienie.

Nagrody książkowe powędrują do laureatów:

  • I miejsce – Anna Świercz
  • II miejsce – Krystyna Bućko
  • III miejsce – Zofia Mazur
  • Wyróżnienie – Maria Kuczkowska

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Uczestnicy Akademii Kaszubskiej (projekt dofinansowany przez Fundacje PZU) – grupa seniorów ze Słupska i powiatu słupskiego uczestniczyła w kolejnym cyklu wydarzeń. Tym razem była gra miejska „Spacer z Witkacym”, zajęcia w Młynie Zamkowym, zwiedzanie Muzeum Pomorza Środkowego i kościoła pw. Św. Jacka. Dzięki wsparciu ze strony Wydawnictwa ZNAK, wszyscy uczestnicy otrzymali książkę na jesienne wieczory.

SENIORZY Z AKADEMII KASZUBSKIEJ NA ZAJĘCIACH W PK DOLINA SŁUPI

Zajęcia w ramach Akademii Kaszubskiej (projekt dofinansowany przez Fundację PZU) powoli zmierzają do finału. Tym razem gościliśmy w siedzibie PK Dolina Słupi, gdzie p. Anna Kasprzak przeprowadziła lekcję przyrodniczą oprowadzając uczestników po ekspozycji tematycznej pokazującej bogactwo przyrodnicze regionu. Dziękujemy za gościnę, ciekawe zajęcia i zaproszenie na wydarzenia organizowane przez zespół Parku.

PODZIWIAMY DRZEWA W JESIENNYCH BARWACH. TYM RAZEM POZNAWALIŚMY DRZEWO… GENEALOGICZNE!

Program Akademii Kaszubskiej (dotacja Fundacji PZU) prowadził uczestników po urokliwych zakątkach Kaszub pokazując kulturę, przyrodę i ludzi. Tym razem uczyliśmy się, jak stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny. Pan Zdzisław Dróbka, członek Światowego Związku Genealogicznego, omówił poszczególne etapy odkrywania historii rodowej. Wiemy już, jak i gdzie poszukiwać dokumentów, w jaki sposób je opisywać i tworzyć systematycznie genealogiczne drzewo swojej rodziny. To nie była jedynie teoria. Podczas warsztatów mieliśmy okazję przeanalizować dokonania prelegenta pokazujące historie wielu pokoleń. Po „mieczu” i po „kądzieli”.

MOCNE AKCENTY NA ZAKOŃCZENIE AKADEMII KASZUBSKIEJ

Pamiętacie wycieczkę do Bytowa? Spotkanie zaczęliśmy od wspomnień pierwszych wyjazdowych zajęć Akademii Kaszubskiej. Niewiarygodne, jak szybko mija pół roku – zwłaszcza, gdy przeżywa się intersujące spotkania i pasjonujące wycieczki. Na zakończenie projektu dofinansowanego przez Fundację PZU zaprosiliśmy na spotkanie w Bibliotece Publicznej w Słupsku seniorów oraz dwie prelegentki: Danutę Sroka z działu regionalnego BP oraz Agnieszkę Łuczka, nauczycielkę języka kaszubskiego ze Szkoły Podstawowej w Główczycach. Podczas pierwszej części warsztatów dowiedzieliśmy się, jak pisać swoją historię, jak opisywać fotografie rodzinne i dlaczego warto je zachować dla kolejnych pokoleń? Usłyszeliśmy wiele cennych wskazówek popartych prezentacją publikacji autorskich, m.in. książki „Przypomnienie”. W drugiej części podczas warsztatów językowych ćwiczyliśmy wymowę wybranych słów języka kaszubskiego, poznaliśmy części stroju kaszubskiego i… planowaliśmy kolejne projektowe spotkania i wyjazdy. A zatem – do zobaczenia!

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji PZU.